Haber

Rusya Dışişleri: İsrail’in Gazze’deki mülteci kampını bombalaması karşısında şok olduk

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, bugünkü basın toplantısında İsrail-Filistin çatışmasındaki son gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

İsrail hava kuvvetlerinin Gazze Şeridi’ndeki Cibaliye Mülteci Kampı’nı bombalaması sonucu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği haberi karşısında şok olduk.diyen Zaharova, sözlerine şöyle devam etti:

“İlgili tüm tarafların uluslararası insani hukuk normlarına uyması gerektiğini, sivillere yönelik şiddet eylemlerinin, konutlara ve sivil altyapı tesislerine yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu bir kez daha hatırlatırız.”

‘Bine yakın vatandaşımız Gazze Şeridi’nden tahliye listelerine kaydoldu’

Gerginliğin tırmandığı bölgeden tahliye süreci hakkında bilgi veren Zaharova, şöyle konuştu: Gazze Şeridi’nden yardım isteyen vatandaşların tahliyesi konusu ise henüz çözüme kavuşmuş değil. Bildiğiniz gibi yaklaşık bin kişi orada tahliye listelerine kaydoldu.“dedi.

Sözcü, Rusya tarafı İsrail, Şeker mısırVe Filistinyetkililerle sıkı çalışmaya devam ediyor ve aynı zamanda ‘ Tahliye tedbirlerinin bir an önce başlatılması içina’ Moskova’daki büyükelçiler ve ilgili uluslararası kuruluşlarla günlük temaslarda bulunduğunu belirtti.

Tahliye konusunda yardım için diğer ülke vatandaşlarının da Rusya’ya başvurduğuna dikkat çeken Zakharova, şöyle konuştu: Mısır topraklarına güvenli geçişin organize edilmesi için gerekli tüm formalitelerin yakın zamanda tamamlanacağını umuyoruz.“dedi.

Gazze Şeridi’ndeki çatışma bölgesindeki durumun, İsrail ordu birliklerinin bölgeye girişi nedeniyle oldukça olumsuz bir senaryoya dönüşmeye devam ettiğini vurgulayan Zaharova, gerginliğin azaltılmasına yönelik kararlı adımlar atılmadığı takdirde insani felaketin yaşanacağının altını çizdi. Gerginliğin daha da artması nedeniyle yıllar, on yıllar sürecek etkileri var” dedi. .

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları arasında üçlü toplantı yapmaya hazırız.

Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine ilişkin soruları yanıtlayan Zaharova, Rusya’nın yakın gelecekte Moskova’da Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları arasında üçlü bir toplantı düzenlemeye hazır olduğunu söyledi.

Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın 27 Kasım’da Gürcistan’da yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmede bulunan Zaharova, Moskova’nın Bakü ile Erivan arasındaki gerilimi veya rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacak her türlü temas‘ diye memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

caybasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu