Haber

Masa yine yıkılıyordu: Meral Akşener ‘Yeter’ diye bağırdı

Büyükşehir Belediye Başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın başkan yardımcılığına atanacağı vaadiyle aşılan Altı Masa’daki ‘barış’ toplantısında son anda yeni bir krizin önlendiği ileri sürüldü. Halk TV yazarı İsmail Saymaz, yazısında görüşmeyle ilgili ulaştığı bilgileri aktarırken, GEZEL Partisi Genel Başkanı Meral Akşener ile DEVA Genel Başkanı Ali Babacan arasında hararetli bir tartışma yaşandığını belirtti.

İsmail Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu dün partisinin genel merkezi önünde Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını açıklarken, gözler Meral Akşener’in üzerindeydi.

Akşener’in hızı berbattı.

Yüzünden düşen binlerce kesik vardı.

Somurtuyordu.

Açıklamanın ardından liderler yemeğe giderken Akşener katılmayarak ayrıldı. YETER Partililere sorarsanız yorgun ve uykusuzdu, o yüzden gitti.

Ancak dün Altı Masa’nın uzlaşma toplantısında gerilim yükseldi ve beklenmedik bir şekilde sesler yükseldi. Masa neredeyse yine dağılacaktı. Üstelik 36 saatlik inanılmaz bir emek paramparça olabilir.

Akşener, “Ortak cumhurbaşkanı adayımızda ortak bir anlayışa ulaştık” cümlesinin yer aldığı bildiriyi imzaladıktan bir gün sonra 2 Mart’ta Altı Tablo’yu sallayarak koltuğundan kalktı.

İlk temas 4 Mart’ta yapıldı.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel ile YETERLİ Partisi Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan çözüm aradı.

Özel, CHP’li avukat ve milletvekili Bülent Tezcan’ın geliştirdiği formülü masaya getirdi. Bu formüle göre Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın halkta yarattığı sempatiyi pekiştirmek için iki lidere başkan yardımcılığı verilebiliyordu.

Tezcan’ın formülü 20 gün önce CHP’nin küme başkan yardımcıları tarafından olgunlaştırıldı. Bir kriz durumunda ‘B Planı’ olarak ele alınacaktır. Beklenenden önce kriz çıkınca raftan indirildi ve Özel tarafından Türkkan’a açıldı.

Formül Kılıçdaroğlu’na açıklandı.

CHP lideri sıcak baktı.

Bu gelişme üzerine İstanbul’dan çağrılan İmamoğlu ve Yavaş, 6 Mart günü saat 01.00 sıralarında Akşener’e bilinmeyen bir ziyarette bulunarak formülü sundu. Akşener yumuşadı.

Telefonlar bütün gece susmadı.

Babacan, Kılıçdaroğlu…

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu…

Davutoğlu, Akşener ve Kılıçdaroğlu’nu da aradı.

Kılıçdaroğlu, öğle saatlerinde Akşener’i telefonla arayarak kandil için tebrik etti ve iki liderin kendisini ziyaret edeceğini bildirdi. Birkaç saat sonra İmamoğlu ve Yavaş, GÜZEL Parti’de Akşener’i ziyaret etti. Akşener, “Tamam” dedi.

Öte yandan Saadet Partisi’ndeki Millet İttifakı toplantısı için saat 14.00’te randevu verildi. Akşener cephesindeki yumuşama nedeniyle görüşme saat 15’e ertelendi.

Kılıçdaroğlu ve Akşener bir otelde buluşup sohbet etti. İttifakın bazı ortakları “Neden yokuz?” diye soruyor. homurdanmadı. Ama sakinleştirildi. Bu görüşmenin ardından Akşener masaya döndü. Saat 16.00’da salona girdiğinde yüzler gergindi.

Çünkü Akşener’in sözcüsü Prof. Kürşat Zorlu’nun gazetecilere yaptığı açıklamada, “Belediye başkanlarımız başkanımızı ziyaret etti. Bu ziyaretlerde 13. başkana yetkili ve yönetici yardımcısı olması önerilerini iletmesi, Geleceğin liderlerini, DEVA’yı ve Demokratları kızdırdı. Üç lider, “Karar verilecek konu hakkında Altılar Tablosu’nun açıklama yapması doğru değil” dedi.

Üç belediye başkanı, belediye liderlerinin başkan yardımcısı olarak yönetime katılma formülünü partileriyle görüşmeleri gerektiğini söyledi. Ara verildi ve üç parti konseylerini topladı. DEVA’nın kanepesi yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

En güçlü itiraz DEVA’dan geldi.

Babacan ve Akşener arasında gerilim çıktı. Akşener, “Ben bu şartla masaya geldim, isterseniz kalkarım” dedi.

Sesler yükseldi.

İYİ Parti Genel Başkanı “Yeter!” diye bağırdı.

Davutoğlu araya girdi.

Sesler salonun dışına taşındığında Akşener’in arabası bile hazırlanmıştı.

Neyse ki anlaşma sağlandı ve Davutoğlu tartışmalı 12. maddeyi kaleme alıp metne döktü.

TAM MAKALE

dikmen-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu