Haber

ABD’deki görüntüyle ilgili İrtibat Bürosundan açıklama: Kurgu…

İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan ’25-26 Şubat Dezenformasyon Bülteni’ ile sosyal medyadaki dezenformasyon hakkında bilgi verildi.

Bültende, Türkiye’ye yardım çağrısı yapmak amacıyla ABD’nin New York kentindeki reklam panolarını ‘hack’lendiğine ilişkin görüntülerin gerçek olmadığı belirtilirken, “Bazı sosyal medya hesapları, New York’taki elektronik reklam panolarının ‘hacklendiğini’ ve bilgisayar korsanlarının Türk hükümetine şikayette bulunarak uluslararası toplumdan yardım istediğini iddia etti. “Argümanlar temelsiz, görüntü kurgu”söylendi.

‘KORUMA ALTINDAKİ DEĞERLİ EŞYALAR’

Depremde enkaz altında kalan eşyalarla ilgili çeşitli spekülasyonların gündeme geldiği vurgulanarak, “Yıkılan binalarda enkaz çalışması sırasında vatandaşlar ve görevliler tarafından bulunan ziynet eşyası, para, silah, çelik kasa gibi pahalı eşyalar bulundu. ve misyon polisine teslim edilenler koruma altındadır.Vatandaşlarımızın beyan ve belgeleri ile vatandaşlarımızın kendilerine ilişkin beyan ve belgeleri üzerine kontrol altına alınan pahalı eşyalar, tutanak karşılığı teslim edilir. Cumhuriyet savcısının talimatı ile gerekli incelemeler yapıldıktan ve eşyaların kendileriyle ilgili olduğu belirlendikten sonra.

İSTANBUL HAVALİMANI İLE İLGİLİ İDDİALAR

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından İstanbul Havalimanı’nın inşası ve zemini ile ilgili çeşitli iddiaların ortaya atıldığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

“İstanbul Havalimanı tasarım ve yapım çalışmaları, olası bir depremde havalimanının tüm binaları ve hava operasyonları kesintiye uğramayacak olmasına rağmen, sarsıntı modellemesi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. 2015’teki tasarım aşamalarında havalimanı dikkate alındı. 2015′ Boğaziçi Üniversitesi Sarsıntı Mühendisliği Bölümü Fahri Profesörü Mustafa Erdik liderliğinde İstanbul Havalimanı Sismik Tehlike Raporu’nun hazırlanmasında, Sarsıntı Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan ve Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kurucu Bölüm Lideri Prof. Dr. Atilla Ansal, ulusal “Uluslararası bir ekiple çalıştık. Havalimanı inşa edilmeden önce zemin etüdü yapıldı ve inşaat temeli güçlendirildi. İstanbul Havalimanı, olası deprem yükleri de dahil olmak üzere havalimanı işletmeciliğine uygun hale getirildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu