Haber

Yunanistan ile Normalleşme: Türk Vatandaşlarına Kapıda 1 Yıllık Vize Verilecek

Türkiye ile Yunanistan arasında normalleşme süreci devam ederken Yunan basını, Türk vatandaşlarının Ege Denizi’ndeki adalara giriş için kapıda 1 yıllık vize başvurusunda bulunmaları gerekeceğini iddia etti.

Korona virüs salgını öncesinde Yunanistan adalarında Türk vatandaşları kapıda 15 günlük vize alabiliyordu.

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin Yunan basınından aktardığı habere göre ; Türk vatandaşlarının Yunan adalarına girişlerinde 1 yıllık vize uygulamasının hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, 12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yaptıkları görüşmede iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açma kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Dimitirs Keridis Türkiye’ye gelerek İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile görüştü.

Bu normalleşme süreciyle birlikte Türk vatandaşlarına vize kolaylığı da gündeme geldi.

Yunan basınının açıkladığı bilgiye göre Rodos, Midilli, Samos, Sakız Adası, Kos, Leros ve Meis adalarında “kapıda vize” uygulamasına geçilecek.

Bu adalarda tatil yapmak isteyen Türk vatandaşları kapıda 1 yıllık periyodik vize alabilecekler.

Ayrıca Midilli Adası’nda Türk Sahil Güvenlik’ten bir yetkilinin, İzmir’de ise Yunan Sahil Güvenlik’ten bir yetkilinin daimi görevde bulunması için çalışmalar yapılıyor.

haber-kangal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu