Haber

Saadet Partisi İsrailli yetkililere suç duyurusunda bulundu

Saadet Partisi İstanbul İl Müdürlüğü, İsrail’in Gazze’de insan hakları ve savaş hukuku ihlalleri ile soykırım niteliğinde hatalar yaptığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak İsrailli yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren partililer, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanarak, “Bebek katilleri yargılanacak” yazılı pankart açtı.

Partinin İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, yaptığı açıklamada, dünyanın gözü önünde İsrail’in işlediği cinayetler ve soykırıma ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Filistinlilerin uğradığı insan hakları ve savaş hukuku ihlalleri nedeniyle İsrail yetkililerine suç duyurusunda bulunduklarını belirten Yazıcı, “İsrail işgal rejimi 1948’den bu yana adım adım Filistin topraklarını işgal ediyor, önünde soykırım yapıyor. Dünyanın başına akıl almaz zulüm ve cinayetler geldi.Geçmişte, “2023 yılında da Gazze’de Deir Yasin köyü, Şabra ve Şatila, El Halil ve Kudüs’te katliamlarına devam ediyorlar.”

Yazıcı, İsrail’in dünya çapında büyük bir algı operasyonu başlattığını kaydederek, “Kendilerini mazlum, Filistinlileri ise terörist göstermeye çalışarak manipülasyon yapıyorlar. Sözde aydınlar, akademisyenler, en büyük medya grupları ve küresel şirketler bu sahtekarlığa destek veriyor” dedi. Ancak yalancının mumu yatsı namazını göremeden söndü. “En zalim terör örgütü İsrail, dünyanın gözü önünde alçak saldırılarından bir tanesini daha gerçekleştirdi.” dedi.

İsrail’in güdümlü füzelerle binlerce insanı vurduğunu hatırlatan Yazıcı, şöyle konuştu:

“Evet, katil İsrail, masum insanların sığındığı hastaneye hunharca saldırdı. Bu bitmek bilmeyen alçak saldırılarla çocuk hastaneleri, ambulanslar, evler hâlâ bombalanıyor. Fosfor bombalarıyla her gün yeni savaş suçları işleniyor. Gazze’yi dönüştürmeye çalışıyorlar. Suyu, elektriği ve interneti keserek toplu mezara çevireceğiz.”

Partinin İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve Hukuk İşleri Lideri Ramazan Boyalık, İsrail’in işgal yoluyla ele geçirdiği topraklar üzerindeki egemenliğini kabul etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Boyalık, “Bugün İsrailli yetkililere insanlığa karşı işledikleri savaş ve soykırım suçlarından dolayı suç duyurusunda bulunmak için toplandık.” söz konusu.

İsrail’in saldırılarıyla ilgili suç duyurusunda bulunuldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, İsrail’in Filistin halkına yönelik hava saldırılarının Gazze’de büyük yıkıma neden olduğu, Gazze’de elektrik kesintisi yapılarak su, yiyecek ve her türlü şeyin girişinin engellendiği belirtildi. Temel ihtiyaçların türü uluslararası hukuka aykırıydı ve soykırım amacı taşıyordu. Taşıdığı kaydedildi

Dilekçede, basında yer alan bilgilere göre çok sayıda çocuğun İsrail’in haksız tutuklama ve işkencelerine maruz kaldığı belirtildi.

Saldırılar sırasında birçok hastanenin kullanılamaz hale geldiği ve burada çalışan sağlık çalışanlarının öldürüldüğü belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail Lideri Benjamin Netanyahu ve diğer İsrailli yetkililer, yetkilileri “soykırım”la suçladı. “insanlığa karşı suçlar”, “özgürlükten yoksun bırakma”. Bu kişilerin “savaş suçları ve saldırı”, “konut dokunulmazlığını ihlal”, “hırsızlık” ve re’sen sayılacak diğer kabahatlerden cezalandırılmaları talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu