Haber

Orban’ın teklifi İsveç’i beladan kurtardı: Bizi aşağılamaktan hoşlanıyor

İsveç, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın NATO üyeliğiyle ilgili görüşme talebini reddetti.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, basına yaptığı açıklamada, Macar lider Orban’ın teklifiyle ilgili şunları söyledi: “Bu noktada müzakere yapmak için bir neden görmüyorum. Tabii ki, Macaristan’ın üyeliği bir an önce onaylamasını umuyoruz. ” söz konusu.

ORBAN, MÜZAKERE İÇİN İSVEÇ’İ ÇAĞRDI

Orban, X hakkındaki paylaşımında, “İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda görüşmek üzere bugün Macaristan’ı ziyaret etmesi için Başbakan Ulf Kristersson’a davet mektubu gönderdim.” İfadesini kullandı.

İki ülke arasındaki bu gerginlik İsveç medyasında büyük tepkiyle karşılandı.

Dagens Nyheter gazetesinin iddiaya ilişkin analizinde, “Orbán bir süre daha İsveç’i küçük düşürme şansını yakalıyor” manşeti kullanıldı.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

Başbakan, İsveç’i kontrol altında tutarak kendisi ve halkı için ayağa kalktığını gösteriyor. Örneğin ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Orbán’a tutumunu değiştirme çağrısında bulunması harika bir şey; Bu ona Washington ve Brüksel’e karşı sert davranması için bir fırsat daha veriyor.

İNANMAK İÇİN ŞANS VERİLDİ

NATO içindeki veto yetkisi ona, bir nevi “Macaristan karşıtı” olarak gördüğü bir ülkeyi korkunç bir örnek teşkil ederek aşağılama şansı verdi.

Svenska Dagbladet gazetesi İsveç Başbakanı Viktor Orban’ı şantajla suçladı. Teresa Küchler’in imzaladığı analizde “Macaristan, İsveç’in NATO başvurusunu onaylayacak son ülke olmayacağını söylemişti ama Türkiye onaylarken, Başbakan tekrar müzakere teklifinde bulundu. Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, şantajın siyasette işe yaradığını bir kez daha kanıtladı.”dedi.

huyukajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu