Ekonomi

Öğle Saatlerinde Hisse Senetleri Dalgalanıyor: Nike ve Accolade Düşüyor; Humana ve Infinera Yükseliyor

Investing.com — ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ve enflasyonda daha fazla düşüşe işaret eden enflasyon verilerinin ardından Cuma günü değer kazandı ve Federal Rezerv’in Eylül ayından itibaren faiz oranlarında yapacağı olası indirimler için iyimserlik yarattı.

İşte bugün ABD hisse senetlerinde yaşanan en önemli hareketlerden bazıları:

  • Nike (NKE) hisseleri, şirketin önümüzdeki üç ay içinde gelirlerinin %10 azalacağını öngörmesinin ardından %19 düşüş gösterdi. Şirket ayrıca mevcut mali yılda satışların %5-6 aralığında bir oranda düşmesini bekliyor.

  • Trump Media & Technology Group (DJT) hisseleri, CNN tarafından yapılan son bir anketin Cumhuriyetçi adayın Perşembe günü yapılan ilk başkanlık tartışmasında ABD Başkanı Joe Biden’dan daha iyi performans gösterdiğini belirtmesine rağmen %1,7 oranında düşüş gösterdi.

  • Infinera (INFN) hisseleri, Nokia ‘nın (HE:NOKIA) ABD merkezli optik ağ ekipmanı üreticisini 2,3 milyar dolar değerinde bir işlemle satın alma niyetini açıklamasının ardından %18 oranında arttı. Bu satın alma Finlandiyalı şirketi, yapay zeka teknolojisinin büyümesini desteklemek için genişleyen veri merkezlerine yapılan önemli yatırımlardan faydalanacak şekilde konumlandırıyor.

  • Accolade (ACCD) hisseleri, sağlık hizmetleri şirketinin gelecek çeyrek ve mali yıl için piyasa beklentilerinin altında bir tahmin sunmasının ardından %43 oranında düşüş gösterdi.

  • Alphabet (NASDAQ:GOOGL) hisseleri, Reuters’in İtalyan hükümetinin şirketin Google bölümünden 1 milyar € (1,07 milyar $) vergi ve ceza ödemesini talep ettiğini bildirmesinin ardından %0,8 değer kaybetti. Bu talep, şirketin Roma’daki yetkililerle önemli bir vergi anlaşmazlığını çözmesinden yedi yıl sonra geldi. Ayrıca, Rosenblatt analistleri hisse senedi için tavsiyelerini ‘al’dan ‘nötr’e çevirdi.

  • Moderna (MRNA) hisseleri, şirketin solunum sinsityal virüsü (RSV) aşısının Avrupa Birliği’nin sağlık düzenleme kurumunun danışma komitesi tarafından 60 yaş ve üzeri yetişkinlerde kullanılması için onaylanmasının tavsiye edilmesine rağmen %1 oranında düşüş gösterdi.

  • Berkshire Hathaway (BRKa) hisseleri, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın şirketin 5,3 milyar dolar değerindeki hisselerini beş hayır kurumuna bağışlamayı planladığını açıklamasının ardından %0,25 oranında düşüş gösterdi.

  • Humana (HUM) ve UnitedHealth Group (UNH) hisseleri, piyasa analistlerinin Cumhuriyetçi adayın son başkanlık tartışmasındaki güçlü performansının, daha elverişli bir düzenleyici ortam olasılığı nedeniyle yönetilen sağlık hizmetleri şirketleri için olumlu etkileri olabileceği görüşünü ifade etmelerinin ardından değer kazandı. Buna karşılık, HCA Holdings (HCA), Universal Health (UHS) ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarının hisselerinde değer düşüşü görüldü.

Louis Juricic tarafından hazırlanan ek rapor

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu