Haber

Moldova Parlamentosu Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınadı

Moldova Parlamentosu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınayan bildiriyi kabul etti.

Mecliste kabul edilen açıklamada Rusya’nın 2014 yılından bu yana Ukrayna’ya karşı “yasadışı” bir savaş yürüttüğü ve bu savaşın 2022’de yoğunlaştığı belirtildi.

Savaşı kınayan bildiride, Rusya’ya Ukrayna’daki savaşı durdurması ve asker ve askeri teçhizatını Ukrayna topraklarından çekmesi için çağrı yapıldı.

Açıklamada, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün desteklendiği vurgulandı.

Rusya’dan tepki

Açıklamaya tepki gösteren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Moldova’nın Rusya’ya karşı telaffuz kullandığını belirtti.

Zaharova, Moldova’ya bağlı olan ve tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesindeki duruma da değinerek, şunları kaydetti:

“Bu konudaki durum yapay olarak yoğunlaşıyor. Kişinev, Kiev rejiminin bu bölgedeki durumu baltalama girişimlerine göz yumuyor. Bu nedenle, Moldova yönetimini Rusya’ya karşı asılsız söylemler kullanmayı bırakmaya ve Transdinyester’deki duruma karşı itidalli hareket etmeye çağırıyoruz. Kişinev ile Pragmatik işbirliği Transdinyester sorununun çözümüne yönelik girişimler geliştirmeye ve sürdürmeye hazır olduğumuzu yeniden teyit ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu