Haber

Japonya, Kuzey Kore’ye yönelik ticaret ambargosunu iki yıl uzattı

Japonya, Kuzey Kore’ye yönelik ticari ambargoyu kapsayan ekonomik yaptırımların süresini iki yıla çıkarmaya karar verdi.

Kuzey Kore’nin bölgeyi tehdit eden füze ve nükleer denemeleri karşısında Japonya’dan ekonomik yaptırımlar geldi.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun kabinesi, 13 Nisan’da sona erecek olan ekonomik yaptırımların süresini iki yıl uzattığını duyurdu.

Kuzey Kore’ye ticari ambargo uygulanmasını da içeren yaptırımlar, bu ülkeden gelen gemilerin Japon limanlarına demirlemesini yasaklıyor.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore tarafından gözaltına alınan Japon vatandaşlarıyla yaşanan füze meselesine değindi.

Matsuno, “Uçak kaçırma, nükleer ve füze programları da dahil olmak üzere sorunları kapsamlı bir şekilde çözmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” dedi.

Japon hükümeti, 1970’lerde ve 1980’lerde Kuzey Kore unsurları tarafından kaçırılan Japon vatandaşlarının iadesini talep ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ihlal eden Pyongyang yönetimi, Doğu Asya’da tehditkar füze ve nükleer denemelerine devam ediyor.

2022’de 37 denemede çeşitli tip ve menzilde yaklaşık 90 füze fırlatan Kuzey Kore, 2023 yılına füze testleri yaparak girdi.

Japon hükümeti, 2006 yılında Kuzey Kore’ye karşı kendi ekonomik yaptırımlarını uygulamaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu