Haber

İzmir’den Hükümete “Okullarda Öğrencilere Bedava Yemek Ver” Çağrısı

HABER: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM UĞUR

İzmir’de kadın dayanışma dernekleri ve öğrenci velileri protesto gösterileri düzenleyerek öğrencilere okullarda ücretsiz yemek verilmesini talep etti. “Bütçe Diyanet’e değil çocuklara”, “Bütçe savaşa değil çocuklara” sloganları atılırken, “Vergilerimizle, alın terimizle yaratılan bütçe zengini zengin etmek için değil, istiyoruz. bir ömür boyu ve güzel bir geleceği hak eden milyonlarca çocuk için kullanılmak üzere.”

Bornova Kadın Dayanışma Derneği, Buca Evka1 Kadın Dayanışma Evi Derneği, Öğrenci Veliler Derneği ve Ekmek Gül üyeleri bugün Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. “Bütçeden hakkımız olanı, okullarda bedava yemek, sağlıklı gıda, hemen şimdi istiyoruz” diyerek pankart açan dernek üyeleri ve veliler, “Herkesin beslenme hakkı devlet tarafından sağlanmalı” yazılı pankartlar açtı. öğrenci”, “Bütçe savaş için değil çocuklar için”, “Abartmıyoruz, çocuklar aç” ve “Geçen yıl her 4 çocuktan 1’i okula aç gitti.” Basın açıklaması sırasında “Savaşa değil çocuklara bütçe”, “Yardım değil hakkımızı istiyoruz”, “İnsanca bir yaşam istiyoruz” ve “Diyanet’e değil çocuklara bütçe” gibi sloganlar atıldı. zikredildi.

100 BİNDEN FAZLA İMZA TOPLANDI

Basın açıklamasını Buca Evka1 Kadın Kültür ve Dayanışma Evi Derneği’nden Neşe Gürgör okudu. Açıklamada, okullarda bir öğün yemek verilmesi için Türkiye genelinde 100 binin üzerinde imza toplandığı, konuyla ilgili TBMM’ye sunulan önerilerin AKP ve MHP tarafından reddedildiği belirtildi. İşte açıklama:

AKP-MHP iktidarı, 6 yaşındaki çocuğa istismarı ortaya çıkan cemaatlerin ve yurtlarında toplu tecavüz olaylarının yaşandığı vakıfların sırtını sıvazlayarak, sadece barınma talebine ilişkin önerileri reddetmedi. bedava yemek Eğitimde ve sosyal hayatın her alanında çocuklara yönelik bir dizi uygulamayı hayata geçirerek istismarın önünü açtı.4 artı 4 artı 4 ile başlayan bu süreç evlenme yaşının 12’ye düşürülmesiyle devam etti. Çocukların sağlıklı yaşam hakkını hafife alanlara sesleniyoruz.Çocuklarımızı sizin karanlığınıza teslim etmeyeceğiz, tacizcileri ve tacizcileri meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz.

“ÇOCUKLAR İÇİN BİR KAYNAĞIMIZ VAR”

Devlet, çocukların gelişmesinden, sağlığından, sağlıklı beslenmeye erişiminden ve güvenliğinden doğrudan sorumludur. Çocukların eğitimden kopmaması, okullarda ayrım gözetilmeksizin her çocuğa sağlıklı yemek verilmesi ve istismarı önleyici yasa ve uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesi şarttır. Ve çocuklar için kaynaklar ve fırsatlar olduğunu biliyoruz. TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri sürüyor. 10 Aralık’ta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bütçesi, 11 Aralık’ta ise Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Alın terimiz ve vergilerimizle yaratılan bütçe zengini güçlendirmek için değil; Savaş için, varlıkları kurtarmak için, birinin hayatta kalmasını sağlamak için değil, insanca bir yaşamı ve güzel bir geleceği hak eden milyonlarca çocuk için kullanılmasını istiyoruz. Kaynak ve imkanların en temel haklarımız için kullanılmasını talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu