Haber

İsrail BM personeline vize vermeyebilir

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Güvenlik Konseyi’ndeki açıklamalarına rağmen İsrail yönetiminin BM çalışanlarına ülkeye giriş vizesi veremeyebileceği bildirildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberinde, “İsrail, Guterres’in konuşmasının ardından BM personelinin yaptığı vize başvurularının onaylanıp onaylanmayacağını değerlendirecek.” Kelime kullanıldı.

Savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana bölgeye (İsrail ve Tel Aviv’in girişe izin verdiği Filistin bölgelerine) daha fazla BM çalışanının geldiği bildirildi.

BM Genel Sekreteri Guterres, dün BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen üst düzey İsrail-Filistin oturumunda yaptığı konuşmada, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği saldırıları kınadıktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak şunu da bilmeliyiz ki, Hamas saldırıları bir anda olmuyor. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Yerleşimler ve şiddet yoluyla topraklarının adım adım gaspına tanık oluyor. Ekonomileri mahvoldu, insanlar yerlerinden edildi, evleri yerle bir edildi, siyasi çözüme gerek yok.” “İnançları kaybolmaya başladı.”

Guterres, Hamas’ın İsraillilere yönelik saldırılarının “Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını haklı çıkaramayacağını” vurgulayarak, “Savaşların bile kuralları vardır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu