Yaşam

“İnsan Dünyadır” sergisi İzmirlilerle buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yaşar Kemal’in tüm kitaplarının sanatçı Figen Gürsoy tarafından derlendiği “İnsan Dünyadır” standının açılışını yaptı. Açılışta konuşan Önder Soyer, Yaşar Kemal’in dizelerini sanatseverlere aktararak, “Yalan örgüt kurmuş, gerçek tektir. Yalanın bir geleneği vardır, gerçeğinizin her gün yeniden yaratılması gerekir.

Yenileceksiniz. Yenileceksiniz! Yenilmekten keyif alacaksınız, doğru yenilmesi gerekiyor. Yenilmeyenler mağlup sayılmaz. “O kadar keskinleşmeli ki, doğru şekilde yenilenip yenilenmeli…” dedi.
 
Yaşar Kemal’in sözlerle ördüğü Anadolu manzaraları minyatür sanatıyla İzmir’de sanatseverlerle buluştu. Yaşar Kemal’in tüm kitaplarını derleyerek minyatür sanatına aktaran sanatçı Figen Gürsoy’un “İnsan Dünyadır” isimli standı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açıldı. 3 Mart’a kadar açık kalacak ve 57 kitabın minyatürlerle tasvir edildiği standın açılış törenine Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, yazar Nedim Atilla, dernek temsilcileri, STK temsilcileri, belediye bürokratları ve sanatseverler katıldı. Standla birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Yayınları’ndan çıkan “Minyatürlerle Dünya İnsandır, Yaşar Kemal’in Bütün Kitapları” kitabı da okuyucuların beğenisine sunulacak.
 
Yenilmekten keyif alacaksınız, mutlaka yenilmelisiniz.

Açılış töreninde konuşan Önder Tunç Soyer, “Birkaç gün önce Osmaniye’deydim. Acılarını paylaşmaya, kucaklaşmaya gittik. Biz de Yaşar Kemal’in evine gittik, onun nasıl bir damardan beslendiğini gördük. İnanılmazdı ve kabul ettik. Yaşar Kemal’in Osmaniye’den ve o topraklardan çıkması konusunda anlaştık. Anadolu’yu bu kadar güzel anlatmasının nedeni de budur. Sanatçımız Figen Hanım bu sözleri, hayalleri, gerçekleri ve tüm hikayeyi görselleştirerek inanılmaz bir iş çıkardı. Kitapların ve kelimelerin yanında başka bir sanatı mümkün kıldı. 4 yıllık emek demek kolay. Büyük ustamız Yaşar Kemal’in eşi bugün de bizi yalnız bırakmadı. “İyi ki buradasınız, bizi çok onurlandırdınız” dedi ve konuşmasını Yaşar Kemal’in şu satırlarıyla bitirdi.

“Yalanın gücü gerçeğin zayıflığından kaynaklanmaz. Yalan örgüt kurmuştur, gerçek ise tektir. Yalanın bir geleneği vardır, gerçeğinizin her gün yeniden yaratılması gerekir.
Şafak çiçeği gibi her gün yeniden açmalı. Yenileceksiniz.

Yenileceksiniz! Yenilmekten keyif alacaksınız, doğru yenilmesi gerekiyor. Yenilmeyenler mağlup sayılmaz. “Yenilenerek, yenilenerek öyle keskinleşmeli ki… Yüzbin yıldır suyun altında yıkanıp düzlenen bir çakıl taşı gibi.”

Yaşar Kemal insanların gönüllerinde ve zihinlerinde dolaşdıkça bu dünya daha da güzelleşiyor.

Sanatçı Figen Gürsoy, “Yaşar Kemal ustanın masasındayız. Hayatta güzel ve doğru olan her şeyi sevgiyle anlatır bize. İnsanların insanlığı yaşaması ve deneyimlemesi için bir rehberdir. Bu masada herkese yer var. 4 yıldır Yaşar Kemal’in barış ve sevgi sözleriyle bereketlendim. Yaşar Kemal’in cümleleri iç dünyamı güçlendirdi. Emeklerimin karşılığını stantta bulacağımı düşünüyorum. Yaşar Kemal insanların gönlünde ve aklında ne kadar yer ederse, bu dünya o kadar güzelleşir. “Bu standı Yaşar Kemal Usta’nın 101’inci doğum gününe, Büyük Cumhurbaşkanımız Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 101’inci yıl dönümüne ve İzmir’e ithaf etmek istiyorum” dedi.
 
Tunç Lider ile İzmir’de keyifli bir deneyim yaşanıyor

Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ise açılışta olmaktan duyduğu heyecanı dile getirerek, “Çok heyecanlıyım, aslında İzmirli değilim ama liderim, buradaki arkadaşlarım ve geçirdiğimiz muhteşem Yaşar Kemal sempozyumu gerçekten çok güzel. bana İzmirli olduğumu hissettir. Tunç Lider, Yaşar Kemal’in edebiyatını çok iyi biliyor. Bugün gerçekten ilk kez bir şey oluyor, çok güzel bir şey oluyor. Birkaç yıldır İzmir’de Tunç Lider sayesinde kendimi İzmirli buldum ve hem Yaşar Kemal hem de genel olarak kültür ve sanat açısından çok heyecanlı anlar yaşadım. “Hepinize çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
 
Tunç Önder şehre imza attı

Gazeteci-yazar Nedim Atilla da sanatçının görme yetisini kaybetmesine rağmen bu eserleri ortaya çıkarmak için büyük çaba harcadığını ifade ederek, “Yaşar Kemal’in eserlerinden minyatürlerin çıkması ve böylesini görmemiz İzmirliler olarak ne mutlu bize. birlikte güzel çalışmalar. Başka bir sanat eserine dönüşmeyecek. Sayın Tunç Başkanımızın bu eserin ve bu serginin mümkün olmasındaki emeği göz ardı edilemez. Başkan Tunç’a da teşekkür ediyorum. Tunç Belediye Başkanı, “Sadece tarımda değil, ulaşımda, altyapı yatırımlarında, kültür sanatta da şehre damga vurdu.”
 
4 yıllık emeğin ürünü

Ressam Figen Gürsoy’un eseri olan minyatürlerin her biri, Yaşar Kemal’in anlattığı hikâyelerin renklerini, dokularını ve duygularını yeniden canlandırarak okuyucu ve izleyiciye yeni kapılar açıyor. Stand aynı zamanda UNESCO tarafından tanınan minyatür sanatının somut olmayan kültürel mirasının bir parçası. Bu eşsiz stant, 2021 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Türk Minyatür Sanatının Kültürel Miras Taşıyıcısı olarak sanatçı kimliğine layık görülen Figen Gürsoy’un dört yıllık emeğinin, sabrının ve tutkusunun eseridir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu