Ekonomi

Haziran’da 674 Milyon Dolar Cari Fazla Verildi

Haziran ayında cari işlemler hesabı 674 milyon dolar fazla verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran ayı ödeme istikrarına ilişkin istatistikleri açıkladı. Buna göre Haziran ayında cari işlemler hesabı 674 milyon dolar fazla verdi. Altın ve elektrik hariç cari işlemler hesabı 5 milyar 584 milyon dolar fazla verdi.

Ödemelerdeki istikrarla birlikte dış ticaret açığı 3 milyar 697 milyon dolar olarak gerçekleşti. Hizmetlerdeki istikrardan kaynaklanan giriş ise 5 milyar 19 milyon doları buldu. Bu kalemde seyahat kaleminden elde edilen net gelir ise 4 milyar 203 milyon dolar olarak gerçekleşti. Birincil gelir istikrarı kalemi 799 milyon $ net çıkış kaydederken, ikincil gelir istikrarı kalemi 151 milyon $ net giriş kaydetti.

finansal hesap

Doğrudan yatırımlardan net giriş 135 milyon $ olarak kaydedildi. Portföy yatırımlarında 1 milyar 797 milyon dolarlık net giriş kaydedildi. Alt kalemler prestij bazında incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 1 milyar 89 milyon dolar, DİBS piyasasında 46 milyon dolar net alım yaptıkları görülüyor. Yurtdışı tahvil ihraçlarında ise bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 72 milyon $ ve 3 milyon $ net borçlanma gerçekleştirdiler.

Diğer yatırımlar altında, yerli bankaların yurtdışı muhabirlerdeki efektif ve mevduat varlıkları 686 milyon $ arttı.

Yabancı para cinsinden 1 milyar 653 milyon dolar, Türk lirasında ise 757 milyon dolar net artışla yabancı bankaların yurt içi mevduatları net 2 milyar 410 milyon dolar arttı.

Diğer bölümler yurt dışından net 17 milyon $ kredi kullanırken, Genel Hükümet ve bankalar sırasıyla 97 milyon $ ve 458 milyon $ net geri ödeme yaptı. Resmi rezervlerde bu ay net 11 milyar 200 milyon dolarlık artış oldu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu