Ekonomi

Fitch: “Türkiye’de yerel ve bölgesel yönetimler enflasyon ve liradaki dalgalanmalara rağmen dirençli performanslarını sürdürüyor.”

Fitch Ratings, Türkiye’deki yerel ve bölgesel yönetimlerin yüksek şişirmeVe lira olarakÖnemli dalgalanmalar karşısında dirençli faaliyet performanslarını sürdürdüklerine dikkat çekti.

Fitch, yerel ve bölgesel yönetimlerin borç ödeme kapasitesinin zayıflasa bile piyasadaki olumsuz etkileri absorbe edeceğini savundu.

Fitch, Eylül 2023’te enflasyonun yıllık bazda %61,5’e ulaşacağını, bunun da yerel ve bölgesel yönetim harcamaları üzerinde baskı oluşturacağını belirtti. “Personel maaşlarının enflasyon endekslemesi çoğunlukla geriye dönük olduğundan, mal ve hizmetlerin maliyeti genellikle yıllık bütçelere dahil ediliyor, ancak aynı zamanda sermaye yoğun altyapı harcamalarındaki artıştan da kaynaklanıyor.”söz konusu.

Fitch, harcamalardaki artışın vergi matrahı ve tahsilatlardaki artışla dengelenmesini beklediklerini belirtti.

Fitch, Türkiye’de dokuz büyükşehir belediyesini derecelendirdiklerini ve bu belediyelerin faaliyet marjlarının ortalama yüzde 32 seviyesinde dirençli kalmasını beklediklerini belirtti. Ancak bu oranlar, 2023-2027 derecelendirme senaryomuzdaki beş yıllık ortalama olan yüzde 44’ün altında.”değerlendirmesini yaptı.

Forex Haber Merkezi

semdinli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu