Ekonomi

Çin, COVID-19 kısıtlamalarını gevşetiyor

Kent yönetiminden yapılan açıklamada, uygulamanın park gibi açık hava alanları için de geçerli olacağı belirtildi.

Çin’deki vaka artışları devam ederken, bazı önlemleri gevşeten şehirler kervanına ülkenin en büyük şehri Şangay da katıldı.

Guangcou, Chongqing, Sincan ve başkent Pekin daha önce toplu taşıma araçları ve bazı halka açık yerlerde testleri kaldıracaklarını açıklamıştı.

Yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip kentte son 24 saatte semptomlu 36, semptomsuz 450 vaka kaydedildi.

İlkbaharda Şanghay’da meydana gelen Omicron olaylarının tetiklediği salgında 76 gün süreyle sokağa çıkma yasağı uygulandı.

“Sıfır vaka”dan çıkış işaretleri

Çin’de 24 Kasım’da Urumçi’de karantinada olduğu iddia edilen bir apartman dairesinde çıkan yangının ardından birçok kentte Kovid-19 önlemlerine karşı protestolar düzenlendi.

Protestoların ardından Çin yönetimi, “sıfır vaka” olarak adlandırılan salgın tedbiri ve kontrol tedbirlerinin gevşetileceğine dair bazı işaretler verdi.

Salgınla mücadeleden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Sun Çunlan, Ulusal Sağlık Komitesi uzmanlarıyla yaptığı toplantıda kısıtlayıcı tedbirlerde kademeli değişiklikler yapılması gerektiğini vurguladı.

Sun, toplantıda Omicron varyantının “daha bulaşıcı ama daha az ölümcül” olduğundan ilk kez bahsederken, resmi haber ajansı Xinhua’nın görüşme haberinde “sıfır vaka” sözüne yer vermemesi dikkat çekti.

Toplantının ardından güneydeki Guangcou ve Chongqing kentlerindeki “yüksek riskli” bölgelerdeki kısmi karantina kaldırılırken, olaylarla yakın temasta bulunanların evlerinde kendilerini izole etmelerine izin verilirken, test gereklilikleri ve hareket kısıtlamaları gevşetildi. Shiciazcuang, Cingcou ve Chongdu gibi bazı şehirler.

Son 24 saatte 35 bin 755 vaka

Ulusal Sağlık Komitesi’nin verilerine göre Çin anakarasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 4 bin 148 vaka ve semptomsuz 31 bin 607 vaka tespit edilirken, 2 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Nüfusa oranla vaka sayısının az olmasına ve çoğunluğunda hastalık belirtisi görülmemesine rağmen Çin, “sıfır vaka” adı verilen sıkı salgın kontrol önlemlerini uygulamaya devam ediyor.

COBID-19 vakalarını meydana geldikleri yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi amaçlayan strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret sektörlerindeki işletmelerin kapalı devre faaliyetlerinin kısıtlanması veya sürdürülmesi gibi katı ve geniş çaplı önlemleri gerektiriyor. ve servisler. Tedbirler hayatın normal akışına müdahale etmenin yanı sıra ekonomik maliyetleri açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çoğu ülke virüsle mutlak uyum içinde yaşama ve hayat akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak kontrol tedbirlerinden kaçınma stratejilerini benimserken Çin, salgının başından beri uyguladığı kısıtlayıcı tedbirleri sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu