Teknoloji

AI’ya sordular ve ortaya çıktı: “Mükemmel” erkek ve kadın nasıl görünmeli?

sosyal medya sitelerinde güzel insanlarMilyarlarca fotoğrafı gösteren yapay zeka araçları neye göre eğitildi? sarışın bayanlar ve uzun boylu esmer erkekler ideal insanların özellikleri olarak görülüyor.

yeme bozukluğu farkındalık kümesine sahip olmak Bulimia Projesi, sosyal medyada yapay zekadan en çok ilgi görenlerle karşılaştırıldığında “Mükemmel” erkek ve kadın bedenlerini üretmesini istedi.

Kuruluşun araştırmacıları en çok arzulanan kadınların sarı saçlı, bronz tenli, kahverengi gözlü ve ince vücutlu olması., “Mükemmel” erkeğin koyu renkli, alev alev yanan gözleri, keskin elmacık kemikleri ve besbelli kasları vardır.buldum

Teknolojinin örtük önyargılarına işaret eden AI sonuçları, beyaz ama ten rengi, ince ama kaslı ve yoğun sarışın gibi çok sayıda modası geçmiş hoşluk standardına abartılı bir şekilde öncelik veriyor gibi görünüyordu.

“Mükemmel” insanı nasıl buldular?

Project Bulimia, “mükemmel” vücut fikrinin erkeklerde ve kadınlarda nasıl göründüğünü bulmaya yönelik programlar. Dall-E 2, kararlı difüzyonVe yolculuk ortası AI gibi test edilmiş Yapay Zeka görüntü oluşturucuları, mevcut görüntüler için interneti tarayarak ve bu sonuçlara göre yeni bir görüntü tasarlayarak çalıştı. Ancak öğrenme süreçlerini göstermedikleri için bu sonuçlara nasıl ulaştıkları tam olarak kesin değil. Ancak sosyal medyaya yüklenen fotoğraflarla yapılan etkileşimler, beğeni ve yorumların yanı sıra internet aramaları da dikkate alınmış sayılır.

Yapay zekanın yarattığı “mükemmel” insan fotoğraflarından ikisi.

“Mükemmel” kadınları gösteren fotoğrafların yaklaşık yüzde 40’ı sarışındı.Yüzde 30’unun kahverengi gözleri ve yarısından fazlasının bronz teni vardı.

“Mükemmel” erkeklerin neredeyse yüzde 70’i kahverengi saçlı ve yüzde 23’ünün kahverengi gözleri vardı. Kadınlara benzer şekilde, erkeklerin büyük çoğunluğunun teni bronzlaşmıştı ve neredeyse yarısının sakalı vardı.

Birçoğu düzgün bir şekilde bronzlaşmıştı ve manzaralar birçoğunun, dolgun dudaklar, kırışıksız ve gözeneksiz cilt ve kusursuz kayak pisti burunları gibi karikatürize edilmiş özelliklerini gösteriyordu; bu özellikler, genellikle gıpta ile bakılan ve plastik cerrahi ve dolgu maddeleri kullanılarak sıklıkla taklit edilen özelliklere sahipti.

Ayrıca, görüntülerin büyük çoğunluğu beyazdı ve bu da AI’nın eğitimsel önyargısına işaret ediyor.

Bu çalışmadaki bazı görüntülerle desteklenen bir başka fenomen de, hoşluk standartlarının artık elde edilmesi neredeyse imkansız ve kesinlikle gerçekçi olmayan bedenlere dönüşmesiydi. Öyle ki bu görüntülerin bazılarında fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanılmadan elde edilemeyecek özellik kombinasyonları bulunuyordu.

Özellikle gençler arasında artan depresyon ve intihar oranlarına dikkat çeken araştırmacılar, moda endüstrisinin benimsediği bu gerçekçi olmayan “standartların” tehlikeli olabileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu