Ekonomi

AB: Broadcom’un VMware’i satın alması rekabeti sınırlayacak

AB Komitesi, Broadcom’un VMware’i satın almasıyla ilgili olarak Aralık ayında başlatılan rekabet soruşturmasında şirkete yöneltilen suçlamaları içeren resmi itiraz beyanının gönderildiğini duyurdu.

Açıklamada, satın almanın VMware’in sanallaştırma yazılımıyla çalışan belirli donanım bileşenleri için pazardaki rekabeti kısıtlayabileceği belirtildi.

Broadcom’un farklı ürünlerle birlikte ağ arabirim kartları, fiber kanal ana veri yolu adaptörleri ve depolama cihazları sunan bir şirket olduğunu hatırlatarak, şirketin bu tür ürünlerin dünya çapında değerli bir tedarikçisi konumunda olduğu kaydedildi.

Açıklamada, VMware’in benzer ürünlerin değerli bir üreticisi olduğuna dikkat çekilerek, satın almanın küresel pazarlardaki rekabeti kısıtlayabileceği endişesinin bulunduğu kaydedildi.

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve devralmaların denetlenmesi AB Yönetim Kurulu’nun yetkisi dahilindedir.

AB Komitesi yaptığı inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendirir. Rekabete aykırı durumlar tespit edilirse, AB Komitesi birleşmeleri veya devralmaları engelleyebilir.

Broadcom geçen yıl Mayıs ayında bulut bilişim teknolojisi firması VMware’i 61 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

pazarcikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu