Haber

112 çağrı istasyonu ambulans arızası nedeniyle kapanıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ambulans arızaları ve yeni ambulans alımlarının yapılamaması nedeniyle 112 davet istasyonunun kapatıldığını belirterek, “Vatandaşlarımız en temel sağlığa erişim haklarından mahrum kalıyor. 10 istasyondan 1’i Adana’da” Ambulansların arızalanması ve yeni ambulansların gelmemesi nedeniyle, Bursa’da her 14 istasyondan 1’i kapalı. İstasyonların hizmet veramaması nedeniyle vatandaşlarımız hastanelere zamanında ulaştırılamıyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ambulans arızası nedeniyle kapatılan 112 davet istasyonlarını TBMM gündemine taşıdı. İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıt vermesini isteyen soru önergesini sundu.

İlgezdi, yeni ambulans alınmaması nedeniyle Bursa’da 7, Adana’da ise 10 112 çağrı istasyonunun geçici olarak kapatıldığını belirterek, önergesinde şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız en temel sağlığa erişim haklarından mahrumdur. Ambulans arızaları ve yeni ambulansların bulunamaması nedeniyle, Adana’da her 10 istasyondan 1’i, Bursa’da ise her 14 istasyondan 1’i kapatılmıştır. Vatandaşlarımız olamıyor. İstasyonlar hizmet veremediği için hastanelere zamanında ulaştırıldı. Rakamlar belli olmadığı için rakamı açıklamıyoruz. Bakanlık ambulans alıp ambulansla gönderirken bile sağlık çalışanlarımız eski çağlarda hastalarımıza hizmet vermeye çalışıyor. Sağlık çalışanlarımız hastalarımıza hizmet vermeye çalışırken, bu ambulanslar genellikle arıza veriyor çünkü çok olumsuzlar ve bu yüzden 112 istasyonunda “Vatandaşlarımız daha uzaktan gelecek ambulansı beklemek zorunda kalıyor. Bu da insanların hayatını tehlikeye atıyor.”

İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu:

“-Ambulans yetersizliğinden dolayı geçici olarak kapatılan 112 davet istasyonları neden vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyorsunuz?

Ambulans neden kullanılamıyor?

Arızalı ambulanslar için anlaşmalı araç tamir firmaları hangi kriterlere göre seçiliyor? Yapılan sözleşmelerde tamir için azami süreler belirtilmiş mi?

2023 yılı prestijiyle ay ve il bazında 112 adet davet istasyonu bulunmaktadır. Kaç tanesi saat kaçta kapandı?”

Kaynak: ANKA / Sağlık

haber-gelibolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu